BIO odpad v popelnicích a kompostování
Kompostovat má smysl
Milí občané, pomalu ale jistě se nám blíží jaro a jelikož je opakování matka moudrosti, rozhodli jsme se opět otevřít téma BIO odpadu a kompostování.
Kdo dává kuchyňský bioodpad do popelnice, dělá velkou chybu. Bioodpad je totiž výborná surovina do kompostu. Někteří lidé si myslí, že kompostér je pouze na trávu a listí a to je velký omyl. Kompostéry jsou především na kuchyňský bioodpad. Obce dostávají dotace na kompostéry právě kvůli kuchyňskému bioodpadu, aby nekončil v popelnicích. Kompostování samotné trávy nebo listí není žádná hitparáda. Kuchyňský bioodpad díky svojí pestré skladbě a velkému obsahu vody proces kompostování doslova nakopne.
Důvody proč nedávat kuchyňský bioodpad do popelnice:
- Jak jsme si již řekli, kuchyňský bioodpad je výborná surovina do kompostu.
- Nebude Vám zapáchat popelnice – Kuchyňské bioodpady nejsou nic jiného než organické zbytky, které se přirozeně rozkládají. Při rozkladu vzniká zápach, který se postupně akumuluje v uzavřené popelnici, a když pak po čase zvednete víko, vyvalí se na vás nepříjemný zápach vašeho rozkládajícího se bioodpadu. Má to jednoduché řešení: Nedávat do popelnice bioodpad, popelnici mít postavenou ve stínu a nechat pootevřené víko, aby popelnice „dýchala“.
- Nebude Vám rezivět popelnice – bioodpad je totiž bohatý na vodu, která způsobuje korozi plechových nádob.
- Kuchyňský bioodpad komplikuje zpracování směsného odpadu, ať už ve spalovně nebo na skládce.
- Ušetří se peníze – Tak například běžná domácnost vyprodukuje ročně přibližně 80 kg kuchyňského bioodpadu na osobu. Když je v domácnosti například 6 lidí, máte za rok celkem 480 kg odpadu. Když si vezmeme náklady na uložení kila odpadu a náklady na svoz, vychází to nějakých 1200 Kč. Pokud se zdraží skládkování, jak nám ministerstvo slibuje, mohlo by to dělat přibližně 2000 Kč.
A co vše mohu do kompostéru dát?
zbytky jídel (kromě masa, příp. maso v menší míře), ovoce, zelenina, pečivo (i plesnivé), kětiny (včetně hlíny), papírové kapesníčky, čajové sáčky, kávové filtry a sedliny, trus býložravých zvířat, proložky od vajíček, pečicí papír (ne mastný)
Do kompostéru naopak nepatří:
oleje a tuky, zbytky cigaret, smetky, letáky, noviny, časopisy, vlhčené ubrousky a toaletní papír
Určitě tedy doporučujeme využívat likvidace BIO odpadu přímo v místě původu, tedy ve vašich domácích kompostérech nebo hnojištích. Je to nejlevnější a nejekologičtější možnost, jak s tímto druhem odpadu naložit. A jako bonus Vám nebude rezivět ani zapáchat popelnice.